Former London Assembly Member Lynne Featherstone

Elected MP for Hornsey and Wood Green 5 May 2005.

Liberal Democrat Party

Constituency: Londonwide

Elected on 4 May 2000 and re-elected on 10 June 2004; served as an Assembly Member until June 2005.

GLA responsibilities

During her time as a London Assembly Member, Lynne Featherstone's responsibilities included:

Chair of the Transport Committee

Member of the Standards Committee

Member of the London Fire and Emergency Planning Authority